Slavcon 2018 a iné veci

Tohoročný Slavcon bol lepší než ten predošlý a už dnes je jasné, že nasledujúci ho ešte predčí. Tak to býva. Počasie sa múdro pridalo k všeobecnému nadšeniu a žiarilo slavconistom do nadšených tvárí. Ale verte či nie, fanúšikov fantastiky by neodradili ani tropické dažde či iné nečasy, vždy sa nájde miesto na kecačky o fantastike. A keďže sa z piatočných stretnutí nezachovala žiadna dôveryhodná fotodokumentácia, je na nás, trochu vám priblížiť, čo sa dialo… Tédááá:

Z neba sa zniesli anjeli a pekelníci ich čakali vo vchode do budovy DK Dúbravka, kde si spoločne popíjali moky rozvíjajúce fantáziu (myslí sa tým hlavne kofola… a ešte kofola, minerálka, Viena a nejaké čaje, prekladané nevyhnutnými dávkami kofeínu). Elfovia s trpaslíkmi sa pretláčali nad okrúhlymi stolíkmi a víly žmurkali na víťazov. Bosorky a strigy ohlupovali hrdinov s čistým srdcom (ono už to ani veľmi nešlo) a zákerní černokňažníci pásli po čistých pannách (našli ju, schovávala sa v dračom dúpäti).

Tri čarodejnice – Evka Piarová, Katarína Soyka a Lenona Štiblaríková

Neznámy grécky bojovník

Slovanský vladyka Sekeráš z hradiska na Vŕšku

Takýto bol piatok na Slavcone – informácie podávajú očití svedkovia, obe Hydry.

Sobota už bola pracovnejšia, svedkov bolo viac a zachovala sa aj hodnoverná fotodokumentácia, napriek tomu sa fantázii medze nekládli, naopak. Veď sledujte.

Hydra mali prednášku už skoro ráno, vzhľadom na čas usínania z predošlej noci. O 10:00 začala prednáška o Slovenskej fantastike za rok 2017. Nie je jednoduché všetko prečítať, je zložité vôbec fantastiku nájsť, lebo nie je povinnosťou vydavateľov a autorov kričať do sveta: Haló, ja som slovenský autor/ka a táto kniha patrí k žánru fantastiky!

Hydry si krvopotne knihy hľadajú, sondujú, monitorujú literárny svet domácej tvorby a hlavne, čítajú knihy slovenských autorov.

Trochu štatistiky nezaškodí, ale namiesto slov, sú tu obrázky.

Graf s vývojom za posledné roky

Produkcia za rok 2017

Rukolapné dôkazy, že slovenská fantastika existuje

Pohľad zhora, od pultu
prednášajúceho,
akoby bol mierne rozostrený

Okrem dvoch častí trilógie historickej fantasy v štýle meča a mágie od Ďura Červenáka (vyd. Artis Omnis) Oceľové žezloDračia cárovná

sa hovorilo o horore z kuchyne Vydavateľstva Hydra Kontakt – Záhuba prichádza z nebies od Marka E. Pochu.

Autor dokázal do príbehu partie mladých ľudí, ktorá sa vyberie žúrovať na osamelú horskú chatku v slovenských horách, dostať toľko násilia, brutality a rozťahaných čriev visiacich z okienka, že po jej prečítaní si poviete len: To fakt?!

Kniha stavia na známych filmových a knižných hororových klišé, krik, plač a vresk sú pri jej čítaní vítané. Prínosom je domáca atmosféra, vypitý alkohol a náhodný sex.

Na obale je varovanie, že kniha nie je určená pre slabé žalúdky. Zatiaľ čo väčšinou ide o marketingový ťah, tu je upozornenie na mieste.

 

Nasledovalo Prehnité mesto Lenony Štiblaríkovej (vyd. Hydra).

Kniha ukáže Bratislavu v tom najhoršom svetle ako mesto plné špiny, temnej atmosféry, hmly, smogu a prehnitých existencií. Inak si v ňom všetci nažívajú svorne spolu s vrahmi, politikmi, upírmi a strigami. Kolorit dotvárajú potkany, útočné mäsožravé holuby a jedna záhadná mačika. Ide o tri príbehy z možno blízkej budúcnosti, ktoré prepája postava policajného mediátora Severína Zycha.

Z ulice sa presunieme do stripklubu, zo stripklubu do väzenskej štvrte. Prehnité mesto ponurou atmosférou pripomína noirový film s kulisami dystopickej budúcnosti.

Dostanete do najhorších štvrtí, stretnete indivíduá, ktoré by ste naživo spoznať nechceli, hoci niektorí nosia štýlové saká či šperky od Cartiera.

 

Svet keltských mýtov, legiend a tradícií nájdeme v románe Hawránok (Pars Artem) Zuzana Kuglerová.

 

Román o dvoch znepriatelených mimozemských rasách, ktoré sa medzi pozemšťanmi oddávna pohybujú a ovplyvňujú náš vývoj Potomkovia bohov – Stará kliatba napísala Vita Jamborová (vyd. Hydra).

Annunakiovia sú niečo ako čarodejníci, Reptiliáni zasa dokonalí technici a ešte sú tu Festi, strážcovia, fyzicky veľmi zdatní a takmer nesmrteľní.

Autorka využíva niekoľko legendárnych rás na rozpísanie príbehu o zakázanej láske, ktorú navyše ohrozuje ešte stará rodinná kliatba. Dobrodružná romantická fantasy je určená pre mládež a odohráva sa na Slovensku a vo vesmíre, na okamih zájdu hrdinovia dokonca do Prahy.

Vita Jamborová – jej rodená Ukrajinka, hovorí ukrajinsky, rusky, desať rokov žila v Prahe, teraz býva na Slovensku. V civile je prekladateľka a tlmočníčka.

 

V mestskej fantasy Príšery z prímestskej štvrte (vyd. Hydra. Rukopis štipendiom podporil Fond na podporu umenia) od Kataríny Soyky

sa okolo tela nájdeného v kanalizačnej šachte rozohrá príbeh súperenia, bojov o moc, do ktorých sú zapletení meňavci, empati, upíri. Čarodejnice sa snažia pôsobiť moderne, ale „čisté ruky“ k ich schopnostiam veľmi nepatria. Tieto bytosti vťahujú do kolotoča konfliktov aj senzibilnú Kláru, ktorá miluje latinčinu a starožitnosti, a hoci upíri sú starobylí dosť, k svojim miláčikom ich nepočíta. Na jedného nechtiac natrafí a robí, čo môže, aby prežila.

Navyše sú tu ešte duchovia. Nikto ich nevidí, a Klára sa s nimi rozpráva.

Zábavná oddychovka so svižným tempom nastoľuje i vážnejšie otázky – poznáte to – moc a zodpovednosť…

 

Na prvom mieste medzi zbierkami poviedok už pár rokov kraľuje Fantázia (Fantázia Media) – Fantázia 2017 je antológia sci-fi, fantasy a hororových poviedok zo súťaže Martinus Cena Fantázie 2017, v minulom roku bol jej 15. ročník.

Príčiny brutálne zabitých zvierat sa snaží objasniť aj hrdina mysteriózneho trileru Romana Kulicha Krik nevinných (vyd. Marenčín PT).

Pomerne rozsiahly román Alexandry Salmely Antihrdina má toľko zaujímavých motívov, aspektov a zvláštností, že sa mu Lenona rozhodla venovať recenziu (vyjde o mesiac) aj s citáciami a fotkami. Autorka je slovenského pôvodu, žije vo Fínsku a román do slovenčiny preložila ona sama. Ide o dosť kontroverznú ironickú antiutópiu.

Prvý diel upírskej ságy od Emily D. Beňovej Temní anjeli – Posolstvo (vyd. Elist), druhý diel trilógie o nespiacich insomnikoch s ďalšími superschopnosťami Hyperinsomnia (vyd. Citadella) od Vladimíry Šebovej sme čítali za vás, ďalej – vydavateľstvo Artis Omnis na Bibliotéke 2017 predstavilo a pokrstilo prvý diel série Pokrvní mladej autorky Valentíny Sedilekovej s názvom Venile. A pre malých milovníkov historickej fantasy je tu druhý diel série Legenda o Braslavovi s názvom Za hlasom krahulca (vyd. Slovart) od Ivany Jungovej.

Zaujímavo vyzerá kniha Mary Roe Ako sa netopier Badly stal letovým dispečerom (Elist). Na Istrocone 2017 v Bratislave bol predstavený rozsiahly interaktívny fantasy projekt Daniela Heviera pod názvom Chimeros. V minulom roku vyšiel prvý diel ambicióznej ságy s názvom Chimeros – Stopy vedú do temnoty (Trio Publishing).

Dvanásť slovenských autoriek predkladá v zbierke V zajatí strachu (Marenčin PT) jedenásť poviedok, v ktorých odkrývajú rôzne variácie a prístupy k ženskému strachu.

Atď., atď., kto nebol na prednáške, môže ľutovať. Dosť bolo výhovoriek, máte čo čítať:)

Prednáška Ondreja Herca (Netvor – Od Terminátora po Frankensteina, Vydavateľstvo Hydra) vždy zaujme, tam Hydry nemohli chýbať.

13:00

Rovno z prednášky leteli obe Hydry na slovenský krst tretej časti projektu Lehké fantazijno zameraného na ženské písanie – Žena s drakem.

Predošlé časti boli Žena se lvem

zbierka obsahuje poviedky dvoch slovenských autoriek Zusky StožickejLenony Štiblaríkovej,

 

 

 

druhý diel Žena se sovou

obsahuje poviedku od Lívie HlaváčkovejKataríny Soyky.

 

 

 

Krstený tretí diel okrášlili dve Slovenky – Jela AbásováZuzana Droppová. Krst uviedla vtipnou scénkou nečakane bravúrna herečka a spisovateľka Františka Vrbenská

a nakoniec knihu pokrstil ohňom sám Mark E. Pocha.

Jasné, že sa krstilo ohňom a Markom

Monika Kandriková zastúpi slovenské ženské písanie v poslednej štvrtej zbierke série nazvanej Žena s labutí

 zarecitovala pri tej príležitosti vlastnú báseň na počesť projektu.

Do poslednej časti sa vopchali ešte dve Slovenky (zostavovateľky zbierky prezradili, že veľmi chceli dať do zbierky rovno štyri slovenské autorky, ale knižka by sa priveľmi nafúkla).

Môžete sa tešiť na poviedku Anny OlejárovejJany Plauchovej.

 

Zaujímavosťou zbierok Žena s… je, že každá obsahuje aj tarotové karty. Za Hydru

Lenona

Soyka

V krátkej prestávke sa potom stretli vydavatelia, spisovatelia, organizátori a vôbec, ľudia, ktorých slovenská fantastika zaujíma, na čaji od tretej do piatej. Za Hydry tam docválala Soyka na kentaurovi (fotodokumentácia vzhľadom na nečakanú rýchlosť cvalu je poškodená šmuhami, takže ju radšej nepredkladáme),

Lenona zatiaľ pracovala v blízkej kaviarni (jazýčkom zlizovala jemnú šľahačku z kávy v dobrej spoločnosti).

Aňa Olejárová, Lenona, Ruženka Srnková a Monika Kandriková

16:00

A opäť začala makačka.

scifi.sk a Hydry už nejaký ten rôčik spolu organizujú Fantastický literárny workshop a Poviedky na počkanie, do ktorého môže ktokoľvek poslať na posúdenie svoju poviedku (hodnotia sa len tí autori, ktorí osobne prídu), zatiaľ čo sa vyhlásia témy a ostatní píšu.

 

Poznámka redakcie:

Na Slavcone je to trošíčku iný Fantastický literárny workshop, než ten, ktorý prebieha pravidelne každý mesiac v Mestskej knižnici v Bratislave. Ten sa konal takmer v plnom počte minulý mesiac, starí harcovnísi +  nadšená omladina.

Ale späť na Slavcon.

A veru sa písalo. Účasť bola až nečakane hromadná.

Bolo nevyhnutné priniesť stoličky a nastalo také ticho, že bolo počuť muchy kýchať. Hlboké sústredenie autorov prinieslo úžasné plody, jediná poviedka nebola slabá, jedna bola Slabejova. Veľmi ťažko sa hľadali víťazi. Témy StrachSlovo ponúkali možnosti na lety a úlety, obavy a rozumovanie. Víťazstvo bolo napokon jednoznačné – Michal Brat si odniesol knihy od Hydry a scifi.sk.

Na druhom mieste skončil v poslednom čase v Hydre dosť často skloňovaný Adam Olejár (zbierka poviedok ISTROCON 4 – Poviedky Istroconu 2017).

Nebude to tým priezviskom? Čo ak  sa schopnosť písať viaže k určitým menám? OLEJÁR. Predpokladáme, že Adam je zatiaľ slobodný muž – to ak by nejaké mladé adeptky mali záujem zlepšiť svoje literárne schopnosti  (rada – patent – Hydra, pozn. red.).

Na treťom mieste sa vo veľmi vyrovnanom zápase nakoniec presadil Marek Slabej, svoju odmenu však venoval autorovi na mieste štvrtom, zemiakovom – Lukášovi. Gesto hodné víťaza.

Pohár s námetom zo scifi knihy Zabudnutý vesmír venoval autor Anton Stiffel.

Vlastne je veľká škoda, že sa poviedky na počkanie pravdepodobne nedostanú na verejnosť, lebo skutočne stáli nielen za prečítanie, ale aj za autorské precítenie. Autori nám ich sami čítali.

Slavcon pokračoval posedávaním, debatovaním a plánovaním až do neskorého večera. Fotodokumentácia síce nechýba, ale nakoľko dostala označenie 18+, nebolo vhodné publikovať ju na bežne verejnosti dostupnom webe.

Nedeľa

To ticho. Skoro by sa zdalo, že už nik nebude schopný podávať výkony na javisku. Ale kdeže! Nemýľte sa. Mark E. Pocha (teraz ho na chvíľu pretiahol Artis omnis, takže ďalšie dieločko hororového majstra budete čítať tam) vystúpil na pódium, rozprával zmyselné nezmysly a vytiahol k sebe množstvo nič netušiacich aktérov jeho zvrhlých hier. Alexander Schneider vyhral tričko Hydry, určite si ho oblečie vždy, keď bude čítať kvalitnú slovenskú literatúru a podarila sa aj rekordná stonožka.

Maľovalo sa na telo, Cuco opäť predviedol svoje umenie.

A čo nás čaká ďalej:

Popkultúra fest v Košiciach! Tam Hydry nebudú chýbať, ani Mark E. Pocha. Ak máte otázky, chyťte ich tam pod pazuchu, zatiahnite na kávičku a môže sa začať diskusia o mimozemských inváziách, paranormálych vzťahoch aj najstrašnejších obavách.

Vidíme sa!

Galéria nepopísateľných zážitkov:

Evka Piarová a Soyka
Tombola!

Posedeníčko s Ondrejom Hercom
Františka Vrbenská a Jana Plauchová
Katka, Ondrej Herec a Františka Vrbenská       
Soyka, Aňa Olejárová a Zuzana Hloušková – jedna z iniciátorok projektu Lehké fantazijno
Fantastický literárny workshop – Jan A. Braun. Aňa Olejárová, Katarína Soyka
Lenona, Janko, Soyka, Aňa
Hydroclub
Lady Šamanka a Cuco
Múza Lucia

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *