Brány Bibliotéky zostali v sobotu ráno pred Hydrou Soykou zatvorené. Že prečo? Nuž, to bolo tak…
Priskoro sa vybrala Soyka do Incheby, aby sa na svoj výstup pripravila (ako mnohí iní). Účinkujúci sú totiž duše zodpovedné, boja sa návalu ľudí, ktorý by ich odsúval od miesta, kam patria, na miesto, kam nepatria. Stresujú sa, či nebude plná šatňa. Sú nervózni, potrebujú si zopakovať, o čom chcú rozprávať.
Zbytočné stresy! Človek nakoniec aj tak povie niečo úplne iné, než si predsavzal. Rovnako ako v deň D.
Teda začneme od začiatku.
Sobota, 10:00 hod., Incheba – Bibliotéka 2018
Soyka sa pred areálom Incheby zoznámila s mladým mužom a jeho priateľkou, ktorí sa tiež nedostali za brány Bibliotéky pred desiatou, ako dúfali, aby si stihli pripraviť fotoaparatúru. Nereptali. Zoznámenie to bolo príjemné. Len mohlo vonku menej fúkať.
Neďaleko nich na rohu pri plote postávalo chlapča (ako vystrihnuté z Huckleberryho Finna) sotva osemročné (nanajvýš desať) s cigaretou v ruke a poťahovalo si a poťahovalo, čím vyvolávalo nevôľu okolostojacich. Zarážajúce bolo, že chlapča obstával krúžok detí s dvomi dospelými! Asi dozor. Ktovie na čo presne dámy dozerali, na zdravie dieťaťa určite nie. Nie je náhodou fajčenie do 18 rokov zakázané?
Hm. Vráťme sa však k literatúre. Ako sa neskôr ukázalo, Soyka sa zoznámila s fotografom Festivalu Fantázie Jánom Belákom. Náhody neexistujú! (Spomínala kedysi v rozprávke korytnačka.)
Našťastie sa v šatni nik netlačil, priestory Bibliotéky sa ešte len zapĺňali, takže nebolo zložité nájsť Literárne centrum 1. Chystal sa FantáziaFEST 2018. Pôvodne ho mal otvárať Martin Hatala s Fantastickým stand-upom, ale, žiaľ, autor vtipného dieločka Whiskey, krv a striebro, s čarovnou atmosférou začiatku minulého storočia, neprišiel. Škoda. Možno nabudúce.
Nasledoval krst poetického fantasy príbehu Parstelvan o sile lásky, ktorá obstojí nielen v boji s mečmi, ale aj v súboji sŕdc od autorky Silvie Zeumerovej (vyd. Lindeni).
Obálku namaľoval Brian Terrero
pre Hydru, 2014, vytvoril napríklad obálku knihy Netvor – Od Frankensteina po Termnátora: Ondrej Herec
ilustrácie do knihy Fantastická 55, zborník poviedok autorov Česka a Slovenska; vyd. Hydra,2013
Soyka sa potom rozbehla hľadať Krajskú knižnicu Žiliny (áno, v priestoroch Bibliotéky sa stretlo celé Slovensko), aby za Hydru rozšírila literárny fond svojho milovaného rodiska.
Odtiaľ sa už skutočne musela ponáhľať na Fantastické novinky s Luciou Lackovičovou, kde spolu s vydavateľstvami Albatros, Artis Omnis a Carcosa prezradila, čo nové sa chystá v domácej fantastike (okrem iného).
Andrea Harmanová, Roland Oravský, Katarína Soyka, Erika Fazekaš, Mark E. Pocha a Lucka Lackovičková
Juraj Thal a Katarína Soyka s krásnou dámou uprostred
A čo teda Hydra na rok 2019 chystá? (zmeny sú vyhradené)
POTVOROBIJCI 2 – Marián Kubicsko
Na pohľad úplne obyčajná štvorica. Okuliarnatý tučko, ktorý si všetko zapisuje do zápisníka, blonďavý šibal obzerajúci sa za každou sukňou, krátkovlasá slečna a jej priateľ. Spája ich kamarátstvo na život a na smrť (občas doslova) a jedno veľké tajomstvo. Sú potvorobijcami, mladými dobrodruhmi, ktorým sa podarilo dostať sa do minulosti, do doby slovanských vladykov a avarských kúziel, keď démoni neboli iba v rozprávkach a mágia temných šamanov sa plazila sťa jedovatý had starodávnou krajinou.
Ďalšie ich dobrodružstvo sa odohráva pár mesiacov po udalostiach v letnom tábore. Prázdniny sa skončili, začala škola. Na Buca, plnoštíhleho bifľoša (skôr plného, než štíhleho) sa valí jeden problém za druhým. Pán Klein, staručký profesor archeológie, si myslí, že vyraziť s mladými na zabudnutú zrúcaninu a ukázať im, ako vyzerá archeologický výskum, by nebol zlý nápad. Lara si nerozumie s otčimom, Erik sa rozišiel s frajerkou a magická kopija zasa začína žiariť. Lukáš vie, čo to znamená. A nie je z toho nadšený. Pradávne veky znova volajú, žiadajú o pomoc. Nastáva čas boja, čas, keď o ľudských osudoch rozhodujú temné čary a mŕtvi sa túžia prebudiť zo svojho večného spánku.
ZIMA MŔTVYCH – Henrich H. Hujbert
Nákaza vypukla v strede Európy a postupne zožrala celý svet. Smrť však nebola konečná. Mŕtvi opäť ožívali, stačilo uhryznutie či drobná otvorená rana a mor sa šíril ako záplava. Pár šťastlivcov ho prežilo. Hľadali spôsob, ako zdolať apokalypsu. Ich cesta viedla na sever. Zistili, že iba silný mráz dokáže zastaviť nemŕtvych. V príbehu plnom krvi, násilia a akcie sa skrýva posolstvo o medziľudských vzťahoch.
HIERARCHIA TMY – Adriana Bolyová
Radana Vranická sa naučila načúvať vnútornému hlasu, ktorý sa jej ozýva od osemnástych narodenín. Radí jej, predvída budúcnosť, pozná pravdu o každom človeku. Keď ju uprostred horúceho dňa v Prahe napadne démon, vďaka hlasu intuície sa jej podarí uniknúť. Na pomoc však prichádza aj oveľa väčšia záhada – žena, vyslaná Západným démonologickým spoločenstvom. Odvádza Radanu do Insbruku, sídla organizácie profitujúcej z kontaktu s všemocnými bytosťami. Tie však s ľudstvom nepaktujú zadarmo.
S neznámym krvilačným svetom, skrývajúcim sa pod povrchom modernej doby, je Radana nezvratne prepojená. Kým hrozba ešte drastickejšieho Východného spoločenstva neustále narastá, Radana čelí aj nadpozemským silám. Jediným spôsobom, ako zachrániť seba aj svojich blízkych, ostáva to najhoršie. Stať sa skutočnou démonologičkou.
HLAS DRAKA – Katarína Soyka, ilustračná obálka
Gabriel Kurák (ilustrácie Fantastická 55, zborník poviedok autorov Česka a Slovenska; vyd. Hydra,2013, obálka a ilustrácie Rozmarná fantastika, zborník poviedok autorov Česka a Slovenska; vyd. Hydra, 2015), by sa mal podieľať na obálke príbehu nielen o drakoch. Dobrodružno-fantastický román pre deti a mládež získal štipendium z Fondu na podporu umenia.
Rija prišla o oboch rodičov, vychováva ju striga. Akoby to nestačilo, stretá draka, ktorého má uloviť. Namiesto toho sa s ním spriatelí. Jej najlepšou kamarátkou je mátoha, ktorá jej mala pomotať cesty v lese. Namiesto toho jej Rija pomáha nájsť zmysel neživota a neprísť pritom sama o život.
ZABUDNUTÝ VESMÍR – Tono Stiffel – rozšírený reprint!!!
Cyklus poviedok o osudoch ľudí jednej z mnohých kolonizačných vetiev, ktoré sa pomocou hyperpriestorovej technológie dostali do vzdialenej časti vesmíru a natrvalo tam uviazli. Snažia sa prežiť, vytvoriť si nový domov a pôvodnú kolísku ľudstva – Zem (kam sa nedokážu vrátiť) – začínajú postupne pokladať za mýtus. Osobitnou kapitolou sú samostatné poviedky, ktoré predostierajú farbisté, spektakulárne, či katastrofické príbehy zo Zeme, Slnečnej sústavy a Mliečnej dráhy.
MUTÁCIA Z PLANÉTY ZEM – Katarína Soyka, ilustračná obálka
Turgovia ovládli známy civilizovaný svet. Pri jeho dobýjaní narazili na agresivitu pozemšťanov a našli na ňu liek. Žiaľ, tretia dávka s vakcínou „upokojenia“ sa pre pozemšťanov stala osudnou. Droga, zvaná tranquilita, z nich urobila závislých. Nedokážu bez nej žiť, správajú sa ako zvieratá. Len pár stovák ich uniklo osudu narkomanov, ako vyhnanci bez planéty blúdia vesmírom a živia sa pirátstvom. Drobné a útle ženy nepozorované vnikajú do lodí nepriateľa, z ktorých odnášajú potraviny, lieky, niekedy dokonca zbrane. Chila sa chystá na svoj prvý lup. Úspešne sa dostáva do skladových častí turgskej lode, ktorou čosi otrasie. Kovový trup sa roztrhne a jedna jeho časť havaruje. Chila sa ocitá na neznámej planéte s nenávideným zástupcom nepriateľskej rasy.
Nooo a program vrcholil:
Vyhlasovanie súťaže Martinus Cena Fantázie 2018.
Začal svojou anglickou časťou Fantasy Award.
Z Fantastického literárneho workshopu zabodovali v anglickom jazyku hneď dve zvučné mená – Ivana Molnárová Dubcová a Tono Stiffel.
Napätie sa malo natiahnuť, uvoľnil ho však hneď prvý z porotcov v telemoste, v ktorom nedopatrením prezradil poviedku víťaza. Stal sa ním Tono Stiffel so scifi The Candidate.
Čítajte Tona, je svetový!
Tono Stiffel
Ivka Molnárová Dubcová získala aj množstvo ďalších nominácií a je v kurze nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Blahoželáme!
Celým programom sprevádzal jeden z porotcov, Samo Trnka, zatiaľ jednoznačne najlepší moderátor súčasnej súťaže. Mal celkom profesionálne otočené hodinky, umiestnené v ruke s mikrofónom tak, aby ho nikto nepodozrieval, že sleduje, koľko času mu ešte ostáva.
Brilantné!
Soyka musela potom z Bibliotéky utiecť, takže ostatné odovzdávania cien nevidela na vlastné oči.
Cenu poroty získal Statočný chlapík od Jána Babaríka.
Cena ESET za najlepšiu sci-fi poviedku vytvorila vlastnú podkategóriu, a to špeciálnu cenu za ideu. Tú získal Rastislav Blažek za poviedku Kremíkové nebo.
Pýtate sa – TEN Rastislav Blažek? Muž, ktorý sa podieľal na réžii a scenári k slovenskej zombie rúbanici Socialistický Zombi Mord?
Áno, je to on!
Rastlislav Blažek vľavo
Cena ESET pripadla poviedke Sprievodca od Ferdinanda Žernoviča.
Cena Béla aj s truhlou putovali do rúk Jána Babaríka za Statočného chlapíka a autor si odniesol aj Cenu Bibliotéky.
Truhla pre Jána Babaríka – muž s darmi v ruke
Cenu OZ Fantázia za najlepšiu fantasy poviedku získal Peter Bartoněk za Ligu za pokoj v rodine.
Autorom obálky Fantázie 2018
sa stal v Hydre dobre známy Martin Šugár
Martin Šugár vľavo, Samo Trnka vpravo
Martin Šugár vytvoril obálku k titulu Kvantové víly alebo Neznámi hrdinovia tvoria dejiny od Jana A. Brauna; vyd. Hydra, 2016
Ale aj vy ste sa už určite dočítali, že celkovým víťazom sa stal Martin Petro. Bol to aj Soykin tip.
Martin, čo takto naša Výzva? Nechceš sa pridať k česko-slovenskej zbierke scifi poviedok?
Výzva na zbierku scifi pokračuje!
- Jazyk: český a slovenský jazyk
- Rok vydania: 2020
Autori a autorky z Česka a Slovenska,
vydavateľstvo Hydra zbiera scifi poviedky ktoréhokoľvek zo scifi podžánrov (space opera, kyberpunk, biopunk… Prekvapte nás!). Nejde o súťaž, iba ak by sa za víťazstvo považovalo zverejnenie poviedky v zborníku. Podmienky sú jednoduché:
Musí to byť scifi.
Jedna poviedka od jedného autora, maximum 20 strán A4, Times New Roman 12 (cca 35 normostrán), čím kratšie, tým lepšie.
Vaše poviedky posielajte na info@vydavatelstvohydra.sk
Prvú bilanciu sme prednesieme na Istrocone 2019, môžete sa prísť opýtať na svoje poviedky, ale je potrebné sa vopred dohodnúť. Do Slavconu 2020 bude výber uzatvorený a krstiť sa bude na Istrocone 2020.
Zatiaľ boli prijaté:
- Vydierač v problémoch: Anna Olejárová
- Voda nad zlato: Tono Stiffel
Foto: Ján Belák, Serjoža Serjožovič, Jan A. Braun, archív Hydra