Comic-Con Praha 2022
Hneď v úvode musím napísať, že o rok som na Comic-Cone opäť. Tým by mohlo byť povedané takmer všetko, ale zďaleka to nie je pravda. V minulosti som nejaké tie cony navštívil a podľa toho si aj urobil predstavu, čo ma čaká. Skutočnosť však predčila všetky očakávania. Mnohé stránky sám možno neviem posúdiť, no množstvo komiksov na predaj, výber rôznych suvenírov, ktoré sa viažu k filmom, komiksom a knihám nadšene posúdila moja dcéra.
Mňa najviac zaujali prednášky o písaní kníh, skúsenosti s vydaním kníh a aj samotní autori českej fantastiky. Na túto tému bola vyhradená jedna prednášková sála s názvom „Book line“ a išlo sa od rána do večera. Všetko som, samozrejme, nestihol a ľutoval som každú vymeškanú minútu. Navštívil som prednášku Františka Kotletu, ktorý krstil román Petra Brožovského.
Františka Kotletu pozná asi každý čitateľ fantastiky. Ešte zaujímavejší však boli spisovatelia „novšej generácie“. Priznám sa, že niektorých som nepoznal, ale po ich prednáškach som si rád kúpil ich knihy, aby som sa o nich dozvedel viac. Najskôr ma zaujala trojica autorov: Zuzana Strachotová, Jan Urban a Zuzana Hartmanová, ktorí sa na panelovej diskusii vyjadrovali k skúsenostiam s vydavateľmi a o tom, ako presadiť „tú svoju“ knihu. Sála ani nedýchala a naprataná bola tak, že pár ľudí stálo aj popri stenách.
Ďalšou bola diskusia Kristíny Sněgoňové a Jana Kotouče. Pôvodne tam mala byť Lívia Hlavačková, ale kvôli ochoreniu sa ospravedlnila. Témou panelovej diskusie bola depresia a antidepresíva autorov. Pravdou je, že aj o tom sa rozprávalo. No mám dojem, že Kristína Sněgoňová by sa dobre uživila aj ako stand-up komička. Ak budete organizovať akciu o literatúre, zárukou úspechu bude určite mikrofón v rukách pani Sněgoňové. Týmto však nechcem nijako zľahčovať, čo sme sa od nej dozvedeli. Rozprávala k téme a obaja spolu s Janom Kotoučom ochotne odpovedali na otázky z publika. Určite nikomu neuškodilo, že odpovede boli vtipné.
Všetci spomínaní autori ma prekvapili ochotou, inteligenciou a ústretovosťou. Aj mimo panelových diskusií ďalej radili a odpovedali. Odchádzal som s presvedčením, že česká fantasy scéna má o budúcnosť postarané a Kulhánek, Žamboch či spomínaný Kotleta vypestovali skvelú nastupujúcu generáciu.
Ďalšou časťou, ktorá ma veľmi zaujala, bola akási prehliadka grafikov a výtvarníkov, neraz aj tvorcov knižných obálok. Zaberali značnú časť najnižšieho poschodia. Bolo medzi nimi veľké množstvo výtvarníkov, ktorí sa venujú mange, komiksom, plagátom, hrám a ďalším vetvám grafiky. Asi každý človek si dokázal nájsť to svoje.
Zo skúseností z iných conov viem, že občas býva v tých návaloch problém s cateringom, avšak o Comic-Cone sa to určite povedať nedá. O2-Arérna si s davmi hravo poradila. Jediným problémom ostávalo, že
nestačili stoly.
Samostatnou kapitolou conu boli cosplayeri. Pokiaľ môžem porovnávať, tak na Comic-Cone bola určite ich špička. Zodpovedalo tomu aj vyhodnotenie súťaže, v dôstojných a zároveň obrovských priestoroch. Môj favorit síce nevyhral, bol to Jack Sparrow, ktorý sa v tom kostýme určite narodil, ale nesklamalo to ani jeho, a ani mňa.
Na záver iba zopakujem: O rok som tam znova!
Jozef Miklovič
(autor fantasy dilógie Všetko zlato Kremnice, na ktorej sa usilovne pracuje, aby ste si už čoskoro mali na čom pochutnávať:)
Českomoravská 17, Praha 9, Česko
ZÍSKAŤ TRASU