Istrocon 2017

Tohoročný Istrocon bol úplne iný…

Áno, píšeme to každý rok, ale tento rok je to ešte viac pravda. A čo teda bolo úplne iné? Knihy! A nemyslíme tým fakt, že Hydra krstila na Istrocone novinky (hoci je to pravda), myslíme tým, že knihy mali na Istrocone svoje dôstojné miesto, svoje nadšené publikum, svoje zaujímavé prednášky a bolo okolo nich rušno. A ešte čosi bolo iné. Atmosféra akoby bola presýtená optimizmom, družnosťou, nik nemal pocit, že do nafukovacej budovy Domu kultúry Ružinov nepatrí. Musela byť nafukovacia, také davy sa nemohli vopchať medzi pevné múry. Sledovali sme vchodové dvere, nik nevychádzal, ale dovnútra vchádzali noví a noví ľudia, vlkodlaci, mimozemšťania, predátori, piráti, svetlušky, zelenušky, jednoducho invázia, až sa z pootváraných okien parilo, vzduch hustol, teplota stúpala a predsa nikto nič nenamietal.

Vchod strážili nebezpečne vyzerajúci chlapci a podivíni, nebezpečné monštrá, predátori.

Napodiv nikto sa ich nebál.

Piatok

Hydra začala piatkom, lebo prednášal jej autor Ondrej Herec (populárno-vedecká esej Netvor: Od Frankensteina po Terminátora).

Spomínal na staré časy, kedy sa rodila slovenská scifi literatúra, aj komunita milovníkov fantastiky, rodili sa prvé súťaže a začínali písať prví autori.

Hneď potom Soyka zabehla k Číňanom na kus reči (自己人), urobila si pár fotiek a zapremýšľala, že si bukne letenku do Shanghai, kde sa má v júli 2018 konať Cartoon& Game Expo.

Cestou späť narazila na sovu. Gúľala na ňu veľkými očami (dobre, bolo to vzájomné) a upozorňovala ju, že nesmie zabudnúť na krst česko-slovenskej zbierky Žena se sovou, v ktorej má poviedku Slučka (Smyčka), presne týmito slovami: „Hu, huhu, húhú!“

Ohučaná Soyka bežala aj s Lenonou na vynikajúcu prednášku Páperička – Cyklus Algor. Prepierali sa tam detaily absolútne špičkovej space opery, kritizovali sa predstavy o hlavných hrdinoch a rozoberali sa použité zbrane a technologické vychytávky.

Toľko dojmov bolo potrebné trochu utriasť.

Posedenie s Ondrejom Hercom a s ostatnými priateľmi, počas ktorého sa rozoberali záležitosti nielen tohto sveta, ale aj celého vesmíru, sa nakoniec natiahlo, prekonalo dimenzie a skončilo v alternatívnej minulosti.

Ondrej Herec, Katka, Soyka  

Žena s Hydrou

Nato sa náhle zotmelo = Súmrak

Sobota

Vstávalo sa ťažšie. Návrat z cudzích dimenzií a iných alternatív vždy býval zložitý, zato však nevyhnutný. Hydra mala totiž toho roku na Istrocone svoj vlastný predajný stánok, hniezdočko so svojimi mláďatkami hneď vedľa Artis Omnis.

Svoj miestočko si našli aj autori Projektu Zenta a Škoricovníka: Martin Jurík&Michal Ružička. Absurdného humoru je málo, takže im držím palce.

Možno aj Vy ste sa pri nás pristavili na kus reči, možno ste si odniesli niektorú z našich publikácii a teraz ležíte v posteli, hryzkáte tyčinky a obraciate stranu za stranou, aby ste sa dozvedeli viac, aby ste sa stratili upršanej realite za oknami.

Ak Vás zaujal Mark, možno by ste sa mali nad sebou zamyslieť:)

Vpravo – Kráska a zviera

Získali ste podpis Mariána Kubicska

Alebo ste sa ako Filip Červenák začítali do Príšer z prímestskej štvrte od Soyky

No boli aj takí, čo mali Soyku na háku (Martin „Cuco“ Luciak)

Ale späť k sobote. Náš autor Mark E. Pocha sa odvážil moderovať rozprávanie o Kladivákovi – autor Janko Iša.

Mark E. Pocha, Lucka Lackovičová (Martinus Cena Fantázie) a Janko Iša (Vydavateľstvo Artis Omnis)

Epochálny Mark, lebo čaká na dokončenie dvojky rovnako ako my všetci, zabával publikum otázkami z prvého dielu – vôbec neboli ľahké a víťaz si odniesol veľdielo majstra štetca Martina „Cuca“ Luciaka.

Janko Iša, Martin „Cuco“ Luciak a Peťo Šufliarsky

Nebolo ľahké stíhať všetky zaujímavé programy, Hydry sa museli striedať za pultom pri predaji vlastných kníh a pritom odbiehať, počúvať a fotiť. Lenona odskočila na prednášku Saš Pavelkovej – Ženy v slovenskej fantastike… no, schválne, koľkí z Vás by označili práve Lenoninu tvorbu za ženskú, keby nevedeli, že ju napísala žena?

Soyka sa zasa s obdivom tlačila medzi fanúšikmi Martiny Pilcerovej, aby ju aspoň chvíľu videla a počula. Málokto totiž tuší, že Martina vie nielen úžasne kresliť, ale aj výborne písať (Krajina nekončiacich snov – Čas hrdinov).

 

A prišla TÁ chvíľa. Mark E. Pocha a jeho šou!

Autor – Martin „Cuco“ Luciak (Kontakt)

Sypali sa slová, ľudia sa uškŕňali, niekto sa začervenal, ale väčšinou sa všetci dobre zabávali.

Marián Kubicsko a Soyka  

Lenona, Františka Vrbenská a Soyka

Odrazu vyskočila na scénu Soyka s pohárom čohosi priesvitno-bieleho v rukách, vraj: „Konečne sa mi podarilo chytiť krstnú mamu Laeticiu, Mark, poďme krstiť knihy, kým zasa nezmizne!“ Zaskočený E. Pocha sa nezmohol na slovo, nebol zvyknutý, že by ho niekto prerušoval. Lenona pohotovo vyrazila Soyke na pomoc a v krátkosti obe vysvetlili divákom, o čo sa jedná. Urban fantasy plná duchov, v ktorej polícia rieši „vraždu z kanalizačnej šachty“, bola nakoniec pokrstená Leaticiiným obľúbeným tabakom.

A keď už boli obe Hydry vo švungu, požiadali Marka, práve  pomaly prichádzal k sebe, aby sa stal krstným otcom ostatných dvoch titulov. Lenonino Prehnité mesto radšej ani nevedieť, čím bolo pokrstené, taká hnusná to bola zmes (vraj orieškovo-čokoládový jogurt) a novinku, navyše svojím spôsobom prelomové dielo vo vydavateľstve Hydra, YA fantasy od známej autorky Vity Jamborovej – Potomkovia bohov s podtitulom Stará kliatba si nechali poslednú, lebo to najlepšie… Však to poznáte. A keďže hrdinka tejto paranormálnej romance obľubovala popíjanie ranného čaju, útla brožúrka bola pokrstená práve týmto výnimočným nápojom.

Potom obe Hydry ako prišli, tak odišli, Mark mohol ďalej strašiť svoje veľmi odolné publikum. Noc bola ešte mladá.

Voľby o Miss Horor prebiehala krikom.

Víťazka právom získala svoju šerpu, lebo bola jednoducho najkrajšia.

Krst česko-slovenskej zbierky Žena se sovou mal elegantný nástup krátkou divadelnou scénkou. Krstilo sa perím rôznych vtákov, krstnou matkou sa stala Saš Pavelková a prítomné boli aj obe slovenské autorky – Liv Hlavačka a Katarína Soyka (prispela netradične temnejším kúskom).

Soyka a Liv

Krst, krst, krst

Po podpisovačke zažila Soyka ešte jedno prekvapenie, dostala dar – najkrajšiu ručne vyrobenú malú knihu na svete. Od radosti stratila reč a ostala skutočne dojatá.

Drobný darček, obrovská radosť

Súťaž  Poviedka Istroconu potrebovala vyhlásiť svojich víťazov a keďže bola Soyka jedným z porotcov prvého kola, patrilo sa jej premôcť únavu a prečkať do tohto slávnostného aktu. Konečným víťazom sa nakoniec stal Miro Švercel s fantasy poviedkou Traja králi.

Porota: zľava Bohumil Stožický – Hromovlad, Miloš Ferko – Miloš Ferko, Katarína Čavojová – Katarína Soyka, Martin Králik – Martin „Roger“ Králik a Miro Švercel

A tu sú kompletné výsledky:

  1. miesto – Miro Švercel: Traja králi
  2. miesto – Martin Paytok: Freelanceři a Stanislav Repaský: Obchodník
  3. miesto – Pavol Hlubík: Ruka mŕtveho muža

Nedeľa

Mala to byť oddychovka, lenže to by nesmelo liať ako z krhly. Hydrám dážď zmyl krásu (áno, je to trochu alibistický spôsob ako ospravedlniť drobné estetické nedostatky) a premočené ako poľné myši s horúcou kávou v rukách si sadli do prednáškovej siene, kde vo Funtastickej knižnej sešn Zorka a Evka predstavovali pripravované novinky, ktoré vyšli alebo by ešte mali vyjsť v roku 2017. Hneď po nich sa slova ujali Hydry, predstavovali svoje čerstvo pokrstené knižky, čítali z nich pár úryvkov, odpovedali na zvedavé otázky a nezabudli vyhodnotiť súťaž zo svojej facebookovej stránky.

Takže tri víťazky, všetko ženy, sa budú môcť čoskoro novými knižkami potešiť:

Marcela Michalicová – kniha od Vity Jamborovej: Potomkovia bohov
Iveta Chlivenyiová – kniha od Lenony Štiblaríkovej: Prehnité mesto
Zuzana Babinčáková – kniha od Kataríny Soyky: Príšery z prímestskej štvrte

Istrocon skončil, nech žije Istrocon!

A tu ste Vy, my, oni… jednoducho všetci sf&f pozitívni.

Už teraz sa tešíme na budúci ročník. Ale čas si skrátime účasťou na ďalších knižných akciách! Čoskoro sa vidíme na Bibliotéke /11.november 2017/, kde sa budú vyhlasovať výsledky najprestížnejšej slovenskej poviedkovej súťaže Martinus Cena Fantázie 2017 a my máme medzi finalistami svoje „želiezka“ (takmer kompletnú zostavu z pravidelného Fantastického literárneho workshopu, ktorý zasadá raz mesačne v Mestskej knižnici v Bratislave). A začiatkom decembra  prekročíme hranicu, aby sme sa stretli s českými autormi a vydavateľmi v Brne na Fénixcone 2017.

Vidíme sa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *